VCenter Server چیست؟

vCenter Server چیست؟ Server مدیریت متمرکز زیرساخت مجازی vSphere را فراهم می‌آورد. مدیران فناوری اطلاعات می‌توانند امنیت و در دسترس بودن را تضمین کنند؛ وظایف روزمره را ساده کرده و پیچیدگی مدیریت زیرساخت مجازی را کاهش دهند. در ادامه مقاله قصد داریم به بررسی این محیط نرم افزاری و قابلیت‌های متعدد آن بپردازیم. همچنین انتهای مقاله یک ویدئو کامل درباره این موضوع گذاشته‌ایم. در صورتی که علاقه‌مند به دانستن مطالب بیشتری هستید حتما ویدئوی مربوطه را ببینید. با ما همراه باشید.

اصلاً vCenter Server چیست؟

 

vCenter Server یک نرم افزار مدیریت متمرکز برای تامین، پیکربندی و نظارت بر زیرساخت VMware vSphere است. با نصب آن، مدیران vSphere قادرند چندین هاست ESXi و ماشین‌ مجازی (VMs) را از یک پنل به راحتی مدیریت و پیکربندی نمایند.
vCS وظایف فراوانی از جمله تامین منابع (resource provisioning) ، اتوماسیون گردش کار (workflow automation)، مانیتورینگ عملکرد و مدیریت کاربر را انجام می‌دهد. مثلاً قادر هستید صدها workload را مدیریت کرده و بهره‌وری را افزایش دهید؛ کاری که در زیرساخت‌های فیزیکی هرگز قادر به انجامش نبودید.
معماری vCS دارای سه بخش اصلی است:

 • واسط کاربری (UI)
 • پایگاه داده‌هایvCS
 • vCenter single sign-on (SSO)

 

VCenter چه قابلیت‌های منحصر بفردی دارد؟

 

VCenter قابلیت‌های متعددی دارد. این موارد عبارتند از:

 • مدیریت چند هایپروایزر (hypervisor)

VMware vCenter Server مدیریت یکپارچه‌ای برای هاست‌های VMware و Microsoft Hyper-V دارد.

 • پروفایل‌های هاست VMware

این ابزار به صورت خودکار پیکربندی هاست ESX و ESXi را انجام می‌دهد. ادمین vSphere می‌تواند از پروفایل هاست‌ها جهت ایجاد یک پیکربندی استاندارد بهره گیرد؛ این پیکربندی به منزله نوعی طرح اولیه برای تمامی هاست‌ها بوده و تبعیت از این پیکربندی را در تمامی هاست‌ها یا خوشه‌ها اعمال می‌کند.

 • مدیریت پچ‌ها

vSphere Update Manager (VUM) به صورت خودکار هاست‌های ESXi و VM های خاصی از مایکروسافت و لینوکس را اسکن و پچ می‌کند.

سرور vCenter چگونه کار می کند؟

 

 • کنترل متمرکز و شفافیت در هر سطح

سرور vCenter مدیریت متمرکز هاست‌ها و ماشین‌های مجازی را از یک کنسول واحد فراهم می‌کند. این به مدیران دید عمیقی نسبت به پیکربندی اجزای حیاتی یک زیرساخت مجازی می‌دهد – همگی از یک جا.

با سرور vCenter، مدیریت محیط‌های مجازی ساده‌تر می‌شود: مدیر می‌تواند صدها بارِ کاری را مدیریت کند، که به افزایش بیش از دو برابری بهره‌وری معمولی هنگام مدیریت زیرساخت‌های فیزیکی می‌انجامد. همچنین پیشبینی زمان حل مشکل با گنجاندن مجوز رایگان Log Insight به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

 • ارائه زیرساخت مجازی با اطمینان کامل

انجام مستمر توافق نامه‌های سطح سرویس برنامه‌های کاربردی حیاتی (SLA) به مدیریت پیشگیرانه خودکار برای به حداکثر رساندن قابلیت‌های vSphere نیاز دارد. قابلیت‌های کلیدی فعال شده توسط سرور vCenter عبارتند از: VMware vSphere vMotion®، VMware vSphere Distributed Resource Scheduler™، VMware vSphere High Availability (HA) و VMware vSphere Fault Tolerance.VMware vRealize™ Orchestrator™ همچنین مدیران را قادر می‌سازد بهترین جریان‌های کاری را ایجاد و آنها را به راحتی پیاده سازی کنند.

با مدیریت فعال خودکار سرور vCenter اجازه می‌دهد تا سطوح خدمات با ارائه خدمات جدید، متعادل کردن منابع و خودکارسازی دسترسی بالا برآورده شود.

VMware vSphere vMotion چیست؟

 

vMotion امکان مهاجرت مستقیم ماشین‌های مجازی (VM) را از یک سرور فیزیکی به سرور دیگر بدون هیچ گونه وقفه‌ای در سرویس فراهم می‌کند. در حالی که این فناوری مزایای فوق‌العاده‌ای در خرابی سرور دارد، فناوری لازم برای خودکارسازی کامل مراکز داده و خودکفایی آنها را نیز فراهم می‌کند.

اگر به درستی استفاده شود، این نوع از vMotion به شما امکان می‌دهد به‌روزرسانی‌های منظم برنامه‌ریزی شده را بدون از دست دادن عملکرد سرور انجام دهید. همچنین می‌توانید با توزیع کار در چندین دستگاه میزبان، بار پردازشی خود را بهتر مدیریت نمایید.

VMware vSphere High Availability چیست؟

 

VMware vSphere HA (در دسترس بودن بالا) ابزاری است که در نرم‌افزار vSphere VMware گنجانده شده است. این ابزار می‌تواند ماشین‌های مجازی ناموفق (VM) را روی سرورهای میزبان جایگزین راه‌اندازی مجدد کند تا زمان خرابی برنامه را کاهش دهد.

VSphere HA مدیر سرور را قادر می‌سازد تا سرورهای فیزیکی را در همان شبکه در یک گروه منطقی به نام خوشه با دسترسی بالا جمع کند. به هنگام خرابی سرور، مانند خرابی سیستم، قطع برق یا خرابی شبکه، vSphere HA تشخیص می‌دهد که کدام ماشین‌های مجازی از کار افتاده و آنها را روی سیستم پایدار دیگری در خوشه راه‌اندازی مجدد می‌کند. این فرآیند راه اندازی مجدد بارهای کاری ناموفق در سیستم های ثانویه Failover نامیده می‌شود.

اگر به درستی استفاده شود، این نوع از vMotion به شما امکان می‌دهد به‌روزرسانی‌های منظم برنامه‌ریزی شده را بدون از دست دادن عملکرد سرور انجام دهید. همچنین می‌توانید با توزیع کار در چندین دستگاه میزبان، بار پردازشی خود را بهتر مدیریت نمایید.

VMware vSphere Fault Tolerance چیست؟

 

vSphere Fault Tolerance از هر VM با (حداکثر چهار CPU مجازی)، از جمله برنامه‌های خانگی و سفارشی که محصولات سنتی با قابلیت دسترسی بالا نمی‌توانند محافظت کنند، حفاظت می‌نماید. قابلیت‌های کلیدی آن شامل موارد زیر است:

سازگار با انواع فضای ذخیره‌سازی مشترک، از جمله کانال فیبر، رابط سیستم‌های کامپیوتری کوچک اینترنتی (iSCSI)، کانال فیبر روی اترنت (FCoE) و ذخیره‌سازی متصل به شبکه (NAS)
سازگار با تمام سیستم عامل‌های پشتیبانی شده توسط vSphere با VMware vSphere Distributed Resource Scheduler و خوشه‌های VMware vSphere High Availability (HA) برای متعادل کردن بار پیشرفته و بهینه سازی قرارگیری اولیه ماشین‌های مجازی
شامل یک مکانیسم کنترل نسخه است که به ماشین های مجازی اولیه و ثانویه اجازه می‌دهد بر روی میزبان‌های سازگار با vSphere FT در سطوح مختلف اما سازگار پچ‌ها اجرا شوند.

نحوه کارکرد سرور vCenter چگونه است؟

 

سرور vCenter به ‌عنوان یک ماشین‌ مجازی بر روی یکی از سرورهای فیزیکی یا هاست نصب می‌شود. پس از انجام تنظیمات لازم به ‌عنوان یک پایگاه مرکزی جهت مدیریت به تمامی سرورهای فیزیکی و ماشین‌‌های مجازی بر روی آن‌ها معرفی می‌گردد. قابل ذکر است که اصراری به نصب vCenter بر روی سرور فیزیکی نمی‌باشد.

اجزای کلیدی یک VCenter Server شامل کنترل دسترسی کاربران، سرویس‌های گسترده، سرویس‌های مرکزی و رابط‌های اتصال به منابع خارجی می‌باشند. کنترل دسترسی کاربران به مدیر سیستم این قابلیت را می‌دهد که سطوح دسترسی متفاوتی را برای کاربران متفاوت ایجاد و مدیریت نماید.

ویژگی‌های کلیدی Vcenter Server

 

 • کنترل متمرکز و شفافیت

با VMware vSphere Web Client عملکردهای ضروری vSphere را از هر مرورگری در هر نقطه از جهان مدیریت کنید.

 • مدیریت چندین Hypervisor

مدیریت ساده و یکپارچه میزبان VMware و Hyper-V را ارائه می‌کند.

 • vCenter single sign-on

مدیریت را ساده کنید؛ آن هم با دادن قابلیت یک بار ورود به سیستم و دسترسی به تمام نمونه‌های vCenter Server و VMware vCloud® Director™ بدون احراز هویت بیشتر به کاربران.

 • جستجوی موجودی

کل موجودی سرور vCenterاز جمله ماشین‌های مجازی، میزبان‌ها، ذخیره‌سازی داده‌ها و شبکه‌ها را در دسترس داشته باشید.

 • هشدارها و اعلان‌ها

از موجودیت‌ها، معیارها و رویدادهای جدید مانند هشدارهای مخصوص انبار داده و ماشین مجازی پشتیبانی می‌کند.

این هشدارها می‌توانند جریان‌های کاری خودکار جدیدی را برای اصلاح و جلوگیری از مشکلات راه‌اندازی کنند.

مزایا و معایب vCenter Server

به گفته VMware، سرور vCenter استقرار VM را ساده می‌کند؛ به مدیر این امکان را می‌دهد تا به طور مداوم بر عملکرد نظارت داشته باشد و از دسترسی غیرمجاز جلوگیری کند. به گفته این شرکت، مزایای دیگر آن این است که گردش کار را خودکار می‌کند، اثرات خرابی سیستم را به حداقل رسانده و ادغام با محصولات شخص ثالث را ساده می‌کند.

سرور vCenter می‌تواند هزاران ماشین مجازی را مدیریت کند. این تعداد تنها زمانی افزایش می‌یابد که حالت پیوسته چندین نمونه را به هم متصل کند. اگر چه این ظرفیت چشمگیر است اما می‌تواند یک نقطه ضعف نیز باشد. از آنجایی که پایگاه داده سرور vCenter تمام داده‌های سرور را ذخیره می‌کند، هر چه تعداد ماشین‌های مجازی در یک نمونه بیشتر باشد خطر فراتر رفتن از محدودیت‌های پایگاه داده افزایش می‌یابد؛ این مستلزم خرید یک سرور vCenter اضافی است.

مشکل دیگر آن این است که از آگوست ۲۰۱۷، VMware اعلام کرد که vCenter Server را برای ویندوز در نسخه‌های بعدی vSphere منسوخ می‌کند و آن را با vCenter Server Appliance (vCSA) به عنوان مدل استقرار قطعی جایگزین می‌نماید. اگرچه vCSA مبتنی بر لینوکس از پیش پیکربندی شده و نوید مقیاس‌پذیری بیشتری را می‌دهد، اما فقط می‌تواند روی سخت افزار مجازی اجرا شود و معمولاً روی همان خوشه سخت افزاری ماشین‌های مجازی تولیدی قرار می‌گیرد. سازمان‌ها می‌توانند با ایجاد یک خوشه مدیریت جداگانه برای vCSA این مشکل را حل کنند؛ اما این به سخت‌افزار و مجوز اضافی نیاز دارد که با هدف کارایی اقتصادی ادعایی vCSA در تضاد است.

دیگر نسخه‌های vCenter Server

VMware دو نسخه از vCenter Server را ارائه می‌دهد: Foundation و Standard .VMware vCenter Server Foundation برای زیرساخت‌های کوچکتر با حداکثر چهار میزبان vSphere در نظر گرفته شده است. vCenter Server Standard برای استقرار vSphere در مقیاس بزرگ طراحی شده و قابلیت‌های بیشتری را شامل می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله با VMware vCenter Server آشنا شدیم. همچنین در ادامه به قابلیت‌ها و عملکرد این نرم افزار اشاره نمودیم. سپس در مورد ویژگی‌های کلیدی آن صحبت کردیم. در نهایت به مزایا و معایب و دیگر نسخه‌های این نرم افزار پرداختیم. امیدواریم با این نرم افزار و ویژگی‌های آن به طور کامل آشنا شده باشید. ممنون از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مجازی سازی کلیک کنید.

administrator

نظر دهید